Trumpa, bet įdomi kelionė po dailininko Stasio Eidrigevičiaus pasaulį


            Bendrija PAGAVA pakvietė visus norinčius aplankyti Nacionalinėje dailės galerijoje vykstančią žymaus dailininko Stasio Eidrigevičiaus parodą "Veidas ant kaukės". Galbūt jūs žinote, kad Stasys Eidrigevičius – vienas žinomiausių šiuolaikinių lietuvių dailininkų. Trumpai pasakysiu, kad jis gimė ir užaugo Lietuvoje, o dabar nuo 1980 m. gyvena Lenkijos sostinėje Varšuvoje. Dailininkas surengė daugiau kaip 100 parodų įvairiose šalyse, taip pat Lietuvoje. Dailininkas savo darbus pasirašo "Stasys", todėl visas pasaulis žino, kad tai Stasys.

            Šiltą ir nuostabią gegužės 11 dieną mes susirinkome prie muziejaus. Nesitikėjome, bet atvyko svečių iš Ispanijos – tai gestų vertėjai, kurie atlieka praktiką. Ispanai buvo šilti, ir malonūs. Tarp jų buvo vienas kurčias ir trys girdintieji žmonės.

            Taigi, įėjome į vėsų muziejaus vidų, kur mus pasitiko gidė Eglė. Ji mus lydėjo po Stasio parodą, ir pasakojo mums, o vertėjavo gestų kalbos vertėja. Mes įdėmiai išklausėme, ir apžiūrinėjome įdomius, stulbinančius Stasio piešinius. Niekas iš į parodą atėjusių kurčiųjų neįsivaizdavo, kad Lietuva turi tokį garsų dailininką. Toje parodoje tikrai pamatėme daug nuostabių piešinių. Stasys mėgsta piešti kaukes, jos turi liūdnas apvalias tarsi sagos akis.

            Gidė papasakojo, kaip dailininkas surado galimybių kurti net sovietų armijoje. Jis labai norėjo piešti, tada sugalvojo ir rado išeitį: tiesiog paėmė rusų karinės uniformos antpečius ir ant jų piešė mažus ir originalius darbelius, kuriuos buvo nesunku paslėpti stalčiuje. Dar gidė pasakojo, kad išvykęs iš Lietuvos 10 metų Stasys gyveno be paso ir netgi keliavo, pavyzdžiui, į tolimą kraštą – Australiją. Ar kas gali patikėti? Buvo kitas įdomus įvykis: kartą Paryžiuje dailininkas nusipirko ilgą prancūzišką batoną, įsuktą į popierių. Tas popierius jį sužavėjo, ir jis sugalvojo padaryti iš jo įvairias kaukes – tokia dailininko fantazija... Ant parodos sienos sukabintos kaukės patraukė ir mūsų dėmesį. Dar parodoje stovėjo liūdnos, šaltos kaukės, apipintos šakomis ir šaknimis... Atvirai sakant, liūdnos kaukės truputį gąsdino, bet vis tiek buvo labai įdomu.

            Daugybėje Stasio paveikslų slypi didžiulės paslaptys, provokacijos ir daug psichologijos. Jis sugalvojo išskirtinius paveikslų pavadinimus, pavyzdžiui: "Mistika", "Paslaptis", ir pan. Didelį įspūdį mums paliko piešinys: "Autoportretas" – ten ant žmogaus galvos nupiešta kaimo sodyba – matyt, Stasys norėjo pasakyti, kad turi daug gražių prisiminimų apie savo gimtinę.

            Dailininko paveikslai tikrai priverčia mus, lankytojus, mąstyti, ieškoti atsakymų, ką jo paveikslai nori pasakyti. Galima sakyt, kad Stasio piešiniuose yra raktelis, jei surandi raktelį, tai lengviau atsiveria daugybė atsakymų. Vieni paveikslai yra tikrai labai išskirtiniai, sunkūs, kiti – labai aiškūs, įdomūs. Stasys mėgsta fantazuoti...

            Dabar trumpai pristatau kitų parodos lankytojų nuomones:

            Rūta Simutytė: "Man buvo įdomu, ir noriu pasakyt, kad tie Stasio piešiniai tikrai nuostabūs".

            Ieva Šimulynaitė: "Visai įdomu, ir buvo verta dalyvauti".

            Vilma Kisnierienė: "Tikrai man labai patiko paroda. Prisimenu įspūdingas Eidrigevičiaus kūrinių akis, mano atmintyje įstrigo paveikslas "Žiūrėk tiesiai", taip pat "Autoportretas"".

            Milda Kisnieriūtė: "Man patiko ne tik paroda, bet ir galerija".

            Indrė Šimulynaitė: "Man patiko paveikslas "Pavasaris". Buvo įdomu žiūrėti, tik gal per daug įvairių baisokų kaukių. Dailininkas išreiškė savo mintis ir fantazijas iš proto, sielos ir jausmų, kuriuos piešiniais norėjo parodyti visam pasauliui".

            Karolis Simaitis: "Parodoje nustebau, pamatęs tiek daug kaukių. Bet atrodo fantastiškai ir skatina mus savarankiškai mąstyti. Paroda mane įkvėpė. Juk aš tikriausiai truputį panašus į Stasį! Aš taip mėgstu piešti su fantazijomis ir mąstyti, ką reiškia veidai. Bet mano darbuose daugiau juodo ir balto kontrasto, aš nepagalvojau apie spalvą. Buvo nepakartojama paroda! Ačiū PAGAVAI!!! :)"

            Kurtiesiems labai svarbu pamatyti kuo daugiau įvairių dalykų. Įdomiose parodose galima pamatyti visą pasaulį, todėl kviečiame visus aplankyti kuo daugiau parodų, galerijų, muziejų. Linkime visiems, kad būtinai nueitų į Eidrigevičiaus parodą.

            Emilija Kisnieriūtė, bendrijos PAGAVA narė (informacija išspausdinta mėnraštyje "Akiratis" 2011 m. gegužės mėn. Nr. 5)

            2011m. gegužės mėn. 11d.

            Atgal į 2011m. renginų sąrašą

 



© 2010 www.pagava.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti www.pagava.lt informaciją draudžiama
Lietuvos šeimų, auginančių kurčius ir neprigirdinčius vaikus, bendrija PAGAVA, Šv. Kazimiero g. 3, Vilnius
LT-01303, įmonės kodas: 191973072, tel. (8 5) 212 07 63, faks. (8 5) 212 07 63