Eurofest Finland 2011 Suomijoje
            Europos tėvų, auginančių sutrikusios klausos vaikus, federacija FEPEDA ir Suomijos tėvų, auginančių kurčius ir neprigirdinčius vaikus, bendrija KLVL 2011 m. rugpjūčio 2-7 d. Suomijoje, Turku mieste, organizavo Europos šeimų, auginančių vaikus, turinčius klausos negalią, susitikimą-stovyklą ir konferenciją "Ką reiškia būti sutrikusios klausos vaiku ir jaunuoliu 2011 m. Europoje". Renginio globėja buvo Suomijos prezidentė p. Tarja Halonen. Iš Lietuvos renginyje dalyvavo dvi šeimos ir dvi bendrijos PAGAVA atstovės.

            Konferencija "Ką reiškia būti sutrikusios klausos vaiku ir jaunuoliu 2011 m. Europoje" vyko Turkų Christian institute. Konferencijos metu dirbo dešimt įvairių kalbų vertėjai, tarp jų penki gestų kalbos vertėjai. Pranešimą apie šeimų poreikius skaitė Suomijos tėvų organizacijos prezidentė Evva Tikka. Airijos organizacijos DeafHear prezidentas Bernad Daly skaitė pranešimą "Kurčiųjų švietimas. Tarptautinė apžvalga". Konferencijos metu kalbėjo Suomijos kurčiasis talentas, dainininkas Marko Vuoriheimo, sceninis slapyvardis SignMark, dainuojantis gestų kalba. Marko savo pavyzdžiu parodė konferencijoje dalyvavusiems tėvams, auginantiems vaikus su klausos negalia, kad klausos negalia netrukdo pasiekti karjerą, kuri, atrodo, kurčiajam nėra pasiekiama, kad viskas priklauso nuo paties žmogaus atkaklumo ir darbštumo. Marko augo kurčių tėvų ir kurčio brolio šeimoje, taip pat bendravo su girdinčiais seneliais. Marko dainuoja sinchroniškai gestų kalba kartu su girdinčiu partneriu, jis pats kuria dainas, daug keliavo po visą pasaulį, yra išleidęs autobiografinę knygą, keletą kompaktinių diskų, 2011 m. dalyvavo Eurovizijos atrankoje Suomijoje, kur užėmė antrą vietą. Apie savo gyvenimo patirtį, kaip jis integruojasi į visuomenę konferencijoje pasakojo kurčneregys Rikku Virtanen, kurį į sceną atvedė ir visą laiką “saugojo” ištikimas vedlys šuo. Savo patirtimi dalijosi jauni Suomijos kurtieji.

            Kiekviena susitikimo diena buvo kruopščiai suplanuota. Stovyklos dalyviai buvo apgyvendinti gražioje Harjatula vietovėje, apsuptoje golfo laukų ir esančioje netoli Baltijos jūros. Visa aplinka išpuoselėta, tvarkinga, joje yra ne tik gyvenamieji pastatai, bet ir konferencijų salės, pritaikytos intensyviam darbui.

            Visus dalyvius pasitiko žmonės, kurie spinduliavo gera nuotaika, paslaugumu. Svarbu pažymėti, jog beveik visi stovyklos darbuotojai buvo įvairaus amžiaus savanoriai, pradedant nuo įvairių kalbų vertėjų, baigiant organizatoriais, kurių dauguma vaikų, turinčių klausos negalią, tėvai.

            Vaikams ir tėvams stovykloje buvo parengtos atskiros programos. Vaikai ir jaunimas buvo suskirstyti į penkias amžiaus grupes, kurios buvo pavadintos pelėdų, gulbių, lūšių, meškų ir briedžių vardais. Jiems buvo organizuotos įvairios veiklos: kūrybinė raiška, jodinėjimas arkliu, plaukimas, šokiai ir sportiniai žaidimai, važinėjimas kartingo mašinomis ir kt. vaikai ir jaunimas turėjo galimybę pabendrauti ir įsigyti naujų draugų.

            Kol vaikais rūpinosi savanoriai, tėvai galėjo dalyvauti paskaitose ir seminaruose aktualiomis temomis apie mediciną ir technologiją, komunikaciją ir vertimą, švietimą, socialinio aprūpinimo išmokas stovyklos dalyvių šalyse. Visi dalyviai aktyviai dalyvavo diskusijose, turėjo pristatyti situacija savo šalyse viena ar kita tema.

            Vakarais vyko renginiai visai šeimai. Vieną vakarą vyko repo dainininko SignMark koncertas, kitą dalyviai galėjo pasimėgauti suomiška sauna, dar kitą vakarą buvo organizuotas talentų konkursas, o paskutinį vakarą – atsisveikinimo vakaronė. Netruko ir kultūrinių renginių: apžvalginė ekskursija po Turku miestą ir pažintinė ekskursija laivu, kurios metu dalyviai pamatė išskirtinį Suomijos pakrančių reljefą ir salų gausą.

            Paskutinė stovyklos diena buvo "Šeimos diena", kai tėveliai kartu su vaikais turėjo galimybę praleisti visą dieną kartu vienoje iš pasirinktų vietų. Abi šeimos iš Lietuvos pasirinko "Mumių-Trolių" parką. Štai kokie jų įspūdžiai apie šią dieną ir stovyklą apskritai:
            Vilniečių Girnių šeima: "Suomiai mano, kad jei per vasarą neapsilankei šiame parke, tai praradai daugybę džiaugsmo akimirkų. "Mumių-Trolių" parkas yra įsikūręs saloje, į kurią galima patekti vieninteliu tiltu. Prie įėjimo gaunate žemėlapius su rekomendacijomis ir nuorodomis, kur reikėtų apsilankyti. Tik įžengus į parką yra įrengta didelė lauko salė-scena, kur kas valandą rodomi spektakliai. Mes pažiūrėjome kelis tokius spektakliukus. Toliau ėjome atsižvelgdami į žemėlapio nuorodas. Kiekvienas objektas savotiškai įdomus ir išskirtinis. Didžiausias įspūdis – raganos namelis, prie kurio išdidžiai vaikštinėjo pati Ragana ir su malonumu pozavo nuotraukoms. Aikčiojome kartu su vaikais ir įžengę į Trolių namuką, kuris turi keturis aukštus. Kiekvienas kambarėlis – nuostabiai įrengtas ir spalvingas, spinduliuoja prabanga ir atspindi savo gyventojo dvasią. O namo rūsyje buvo sustatyti stiklainiai su marinuotomis daržovėmis ir uogienėmis. Tikrai sunku perduoti savo įspūdžius pasakojant! Jei tik būsite Suomijoje, apsilankykite „Mumių-Trolių“ parke, kad pasijustumėte lyg pasakoje. Labai greitai pralėkė penkios stovyklos dienos, kiekviena diena dovanojo vis naujus įspūdžius ir taip nesinorėjo važiuoti namo. Viskas buvo apgalvota, kad jaustumės komfortabiliai. Supratome, kodėl kartą pabuvoję tokioje stovykloje, pradeda planuoti, kaip kitais metais vėl nuvykti į ją kitoje šalyje. Mes irgi jau pradėjome apie tai galvoti."
            Kauniečių Marcinkevičių šeima: "Mes su šeima dalyvavome Europos šeimų, auginančių kurčius ir neprigirdinčius vaikus, organizuotoje stovykloje Suomijoje. Mus apgyvendino ežero pakraštyje gražioje vietoje, kurioje suomiai mėgsta golfą pažaisti. Mes turėjome progą betarpiškai pabendrauti su dainininku Marko. Marko šiltai atsiliepė apie Lietuvą, minėjo, kad turi pažįstamų lietuvių. Paskutinę stovyklos dieną buvo organizuota kelionė į "Mumių-Trolių" parką – pasakišką Muminukų pasaulį. Parkas įkurtas vakarų Suomijoje, Naantali miestelyje, nedidelėje saloje, pagal suomių ir švedų rašytojos Tuvės Janson fantastišką kūrinį. Pati Tuvė Janson vaikystę praleisdavo toje saloje, todėl vaikystės sala tapo rašytojos kūrinių herojų gyvenamąja vieta – Muminukų slėniu. Tai iš tiesų vaikų rojaus kampelis, kupinas džiugesio, meilės ir namų šilumos – namų, kuriuose svečiai visada yra laukiami. Tuvės Janson kūrinių herojai – būtybės, visiškai nepanašios į žmones, tačiau besielgiančios kaip žmonės. Mūsų šeimai, ypač sūnui, labai patiko nepakartojamas Muminukų pasaulis."

            Stovykloje dalyvavo per 250 dalyvių (kartu su savanoriais) iš 13 valstybių. Jauniausiam dalyviui buvo vos trys mėnesiai.

            2011m. rugpjūčio mėn. 02-07 d.

            Atgal į 2011m. renginų sąrašą

 



© 2010 www.pagava.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti ir platinti www.pagava.lt informaciją draudžiama
Lietuvos šeimų, auginančių kurčius ir neprigirdinčius vaikus, bendrija PAGAVA, Šv. Kazimiero g. 3, Vilnius
LT-01303, įmonės kodas: 191973072, tel. (8 5) 212 07 63, faks. (8 5) 212 07 63